Imunološki sustav brani tijelo od infekcije i iako naš imunološki sustav većinu vremena radi učinkovito, ponekad se pokvari i mi se razbolimo. Je li izvedivo pojačati našu obranu protiv bolesti i spriječiti bolest?
Naša linija obrane
Tjelesna mreža različitih tkiva, stanica, proteina i organa poznata kao imunološki sustav radi zajedno kako bi zaštitila tijelo od bolesti i potencijalno opasnih vanjskih napadača.
Kada naš imunološki sustav ispravno funkcionira, u stanju je identificirati prijetnje poput virusa, bakterija i parazita i pokrenuti ofenzivu za njihovo uklanjanje. Naš imunološki sustav sastoji se od dva glavna dijela: urođenog i adaptivnog. Brzo podizanje imuniteta odnosi se na prvu liniju obrane od infekcije koju su ljudi ikada imali. Naša tijela automatski proizvode više sluzi ili podižu tjelesnu temperaturu na opasno visoku razinu u pokušaju da se obrane od bilo kakve infekcije.
Obrana koja raste tijekom života osobe kao rezultat cijepljenja ili izloženosti bolesti poznata je kao adaptivni imunitet. Prilagodljivi sustav proizvodi točno oružje ili antitijela potrebna za neutralizaciju i izbacivanje neprijatelja iz tijela kada ga pronađe.
Prilagodnom sustavu može trebati pet do deset dana da identificira potrebna antitijela i proizvede ih dovoljno da uspješno odbije napadača. Urođeni sustav djeluje tako da se odupire infekciji cijelo to vrijeme, sprječavajući njeno razmnožavanje.
Je li moguće ojačati imunitet?
Shodno tome, ne biste htjeli "pojačati" urođeni imunitet jer to nije moguće. Ako se urođena reakcija pokrene, doživjet ćete kroničnu bolest koja uključuje curenje nosa, groznicu, iscrpljenost i depresiju.
Cijepljenje može povećati učinkovitost adaptacijskog odgovora. Prisutan je oslabljeni soj patogena od kojeg vas cjepivo treba zaštititi. Prilagodljivi sustav zadržava sjećanje na napadača tako da može pokrenuti napad čim ponovno dođe u dodir s njim.